بیمه دانا بیمه نامه بدنه اتومبیل

بیمه دانا بیمه نامه بدنه اتومبیل

بیمه دانا جزء بهترین بیمه بدنه خودرو به شمار می آیدبیمه دانا نوعی بیمه نامه می باشد که ، تعهد بیمه گر جبران خسارت وارده به وسیله نقلیه بیمه شده است.به عبارت دیگر،بیمه گر کردن وسیله نقلیه تعهد می کند در مقابل دریافت حق بیمه پس از بازدید و تایید سلامت اتومبیل ، چنانچه به علت هر یک از حوادث مشمول بیمه (آتش سوزی ، انفجار ، تصادف ، واژگونی ، سقوط و سرقت )وسیله نقلیه بیمه شده از بین رفته و یا به آن خسارت وارد شود ، وسیله نقلیه خسارت دیده را تعمیر یا مبلغ خسارت دیده را تعمیر یا مبلغ خسارت را طبق شرایط بیمه نامه پرداخت کند.

بیمه دانا بیمه نامه بدنه اتومبیل
بیمه دانا بیمه نامه بدنه اتومبیل

 

 

مزایای بیمه بدنه دانا

از مزایای بیمه دانا بیمه نامه بدنه اتومبیل می توان به موارد زیر اشاره کرد. بیمه بدنه دانا علاوه بر خطرات اصلی تحت پوشش مذکور در بیمه بدنه ، خطرات ذیل نیز با دریافت حق بیمه اضافی تحت پوشش قرار می گیرند:
۱.سرقت قطعات درجا
۲.شکست شیشه و پاشیده شدن مواد اسیدی
۳.هزینه ایاب و ذهاب
۴.سیل ، زلزله و آتشفشان

تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه و تخفیف بیمه بدنه دانا
در صورت عدم خسارت، تخفیف های بیمه دانا به شرح زیر است. به دلیل تخفیف های چشمگیر در سال های متوالی بیمه دانا ارزانترین بیمه شخص ثالث خودرو نیز بشمار می آید. تخفیف بیمه بدنه دانا به صورت کامل در جدول زیر شزح داده شده است.

 

سال بیمهتخفیف عدم خسارت
اول۲۵درصد
دوم۳۵درصد
سوم۴۵ درصد
چهارم۶۰درصد
پنجم و بیشتر۶۰درصد
فرانشیز خسارت

در پرداخت خسارت ،بخشی از خسارت به عهده بیمه گذار می باشد که اصطلاحا (فرانشیز )نامیده می شود.محاسبه فرانشیز خسارت برای انواع وسایل نقلیه موتوری زمینی به این شرح است:
۱-فرانشیز خسارت  خسارت جزئی ناشی از حوادث:
خسارت اول ۱۰%مبلغ خسارت ، حداقل۰۰۰/۱۰۰ ریال
خسارت دوم دوبرابر فرانشیز خسارت اول(در صد وحداقل)
خسارت سوم سه برابر فرانشیز خسارت اول(در صد وحداقل)
۲-فرانشیز برای رانندگانی که سابقه رانندگی آنها کمتر از سه سال است ،معادل فرانشیز خسارت اول به فرانشیز های مقرر اضافه می شود.
فرانشیز خسارت شکست شیشه به تنهایی ۲۰% مبلغ خسارت
– فرانشیز خسارت سرقت اعم از جزئی وکلی ۲۰%مبلغ خسارت
– فرانشیز خسارت ناشی از تصادفات رانندگی در صورتی که راننده اتومبیل بیمه شده مقصر نباشد ومقصر شناخته شده ای وجود داشته وامکان تعقیب مقصر نیز فراهم شود ،۵۰%فرانشیز خسارت  اول خواهد بود

خطرات مورد تعهد و تعاریف آن

۱.خساراتی که در اثر حادثه به اتومبیل وارد می شود در صورتی که ناشی از به هم خوردن دو اتومبیل یا برخوردن شیی دیگر به اتومبیل مورد بیمه و یا واژگون شدن و سقوط اتومبیل مورد بیمه می باشد
تبصره ۱: لوازم یدکی اصلی که مطابق کاتالوگ همراه اتومبیل به خریدار تحویل می شود نیز جز مورد بیمه محسوب می شود .
تبصره ۲: هر گونه دزدی پس از حادثه قابل پرداخت نمی باشد .
۲.هزینه عادلانه نجات و حمل و نقل وسیله نقلیه خسارات دیده تا نزدیکترین محل تعمیر توسط بیمه گر تعهد می شود ولی در هر حال این هزینه نباید از ۲۰% هزینه ای که بعدا بین بیمه گر و بیمه گذار برای تعمیرات موافقت می شود تجاوز کند .
۳.خساراتی که ممکن است در جریان حمل و انتقال وسیله نقلیه خسارت دیده بوسیله جراثقال ، قطار و یا هر وسیله نقلیه دیگری به آن وارد گردد.
خسارات زیر مشمول تامین مذکور در بند ۱ نمی باشد
۱.خسارات حاصل از کهنگی و اسقاط ، عدم مراقبت در نگهداری و یا معایب ساختمانی وسیله نقلیه .
۲.هر گونه آسیب وارده به لاستیک ها به تنهایی بیمه نمی باشد مگر در آتش سوزی که در این مورد هم فقط تا پنجاه درصد قیمت لاستیک نو بیمه است .
۳.غرامت ناشی از عدم استفاده از وسیله نقلیه در مدت رسیدگی به خسارت ، کارشناسی و تعمیر .
خسارات ناشی از آتش سوزی ، صاعقه و انفجار به شرح زیر مورد تامین بیمه گر می باشد .
بیمه گر متعهد است خسارات وارده به وسیله نقلیه (و یا لوازم یدکی اصلی آن مادامی که همراه وسیله )
نقلیه باشد را که در اثر آتش سوزی ، صاعقه و انفجار ، باستثنای کریپاژ حاصل شده باشد جبران کند .ولی خسارات وارده به وسایل و دستگاههای الکتریکی وسیله نقلیه در صورتی که ناشی از کار انها باشد مشمول تامین بیمه نمی باشد .

سرقت کلی اتومبیل

در صورتی که وسیله نقلیه مورد بیمه کلاً دزیده شود و یادر اثر عمل دزدی یا شروع به دزدی آسیب ببیند ، بیمه گر خسارت یا آسیب وارده را طبق شرایط این بیمه نامه جبران می کند .
تبصره : خسارت لوازم یدکی اصلی و وسایل اضافی از قبیل رادیو ، کولر ، باربند و غیره (در صورتی که وسایل اضافی در شرایط  خصوصی قید شده باشد )هنگامی جبران می شود که همراه اتومبیل ، دزدیده شده باشد .

انتقال مالکیت

در صورت انتقال مالکیت وسیله نقلیه یا یدک آن به هر یک از عناوین حقوقی به دیگری تامین بیمه گر از ظهر روز بعد از انتقال به حالت تعلیق در خواهد آمد و بیمه گر تعهدی در جبران خسارت ندارد ولی در صورتی که مالک جدید (منتقل الیه) ضمن ارائه موافقت کتبی مالک قبلی تقاضای ادامه و ابقابیمه نامه را کرده و این تقاضا مورد قبول بیمه گر واقع شده باشد تامین مذکور از تاریخ موافقت بیمه گر به نفع منتقل الیه جاری خواهد شد .

وظایف و تعهد بیمه گذار

۱.اظهار مشخصات خطر و تغییرات حاصل در آن
چنانچه بیمه گذار هنگام انعقاد قرار داد بیمه از اظهار مطالبی موثر در سنجش خطری که از آن مطلع بوده خودداری کند یا در آن خصوص بر خلاف واقع اظهاری بکند قرار دادبیمه باطل است و لوآنکه مطالب کتمان شده یا برخلاف واقع اظهار شده در وقوع خسارت هیچگونه تاثیری تداشته باشد در این صورت نه فقط حق بیمه هایی که پرداخته است به او مستردد نمی شود بلکه بیمه گر حق دارد حق بیمه های معوق تا تاریخ حادثه را نیز مطالبه و دریافت کند (ماده ۱۲ قانون بیمه )
۲.پرداخت حق بیمه
۳.اعلام خسارت
بیمه گذار موظف است به محض اطلاع از وقوع خطرات مورد تعهد فوراً شخصاً یا بوسیله تلگراف یا تلفن وقوع و محل دقیق آن را به اطلاع بیمه گر برساند و این اخطار را بوسیله نامه تایید کند .
۴.خودداری از انتقال یا تعمیر اتومبیل
بیمه گذار باید از جابجا کردن وسیله نقلیه مورد بیمه (جز بدستور مقامات انتظامی در مواقع لازم ) یا تعمیر آن خودداری کند مگر اینکه قبلاً موافقت بیمه گر را در این خصوص جلب کرده باشد .در غیر اینصورت بیمه گر می تواند ادعای خسارت را رد کند ۵.انتقال حقوق بیمه گذار به بیمه گر
به میزان خسارات پرداخت شده حقوق بیمه گذار در قبال اشخاصی که مسئول وقوع حادثه منجر به خسارات هستند به بیمه گر منتقل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما